Letnia Akademia Karate 2016

13. Letnia Akademia Karate Tradycyjnego przeszła do historii. W naszej kilkudniowej przygodzie uczestniczyło blisko 200 karateków. Obóz jak co roku odbywał się w niepołomickiej podstawówce.

Przez niespełna tydzień (28 czerwca – 3 lipca) dzieci nie tylko trenowały karate, ale uczestniczyły też w rozmaitych atrakcjach: kino, basen, wycieczki, walki rycerskie, przeciąganie liny, grill, dyskoteki, mecze piłki nożnej.

– Letnia Akademia to przede wszystkim próba charakteru dla najmłodszych. Mieliśmy na obozie nawet 5-letnie dzieci, niektóre po raz pierwszy z dala od rodziców na tak długo. Maluchy przez te kilka dni uczą się samodzielności, są bardziej zaradne. W tym roku dużo mówiliśmy im o wyznaczaniu i wytrwałości w dążeniu do celów – zaznaczył Paweł Janusz, szef niepołomickiej Akademii Karate Tradycyjnego.

Obozowicze byli podzieleni na kilkanaście grup. Nad każdą czuwał opiekun i jego pomocnicy.
Dzień rozpoczynał się porannym rozruchem. Wszyscy gromadziliśmy się w parku miejskim, gdzie sensei Paweł uczył młodych karateków kata tekki shodan, wymaganego na egzaminie na czarny pas.

Codziennie wychodziliśmy też na wspólny trening w terenie. Ćwiczyliśmy w rynku, parku albo na łące w okolicach placu zabaw. Były także indywidualne treningi w grupach, w czasie których karatecy przygotowywali się do pokazu na zakończenie obozu i do egzaminów.

Odwiedzili nas rycerze z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego. Podzielili się wieloma ciekawostkami, odpowiedzieli też na dociekliwe pytania obozowiczów. Każdy mógł podjeść, zobaczyć z bliska jak wygląda zbroja, potrzymać miecz, czy ubrać rękawice rycerskie. Obejrzeliśmy kilka walk w zbrojach, a potem część osób, ubrana w specjalne tarcze, miecze i kaski, sama stoczyła pojedynki.

Jak co roku, gościliśmy też strażaków z OSP Niepołomice. Wszyscy obozowicze przywitali ich w strojach kąpielowych na placu szkolnym. Upał był bardzo duży, ale sensei Paweł skutecznie go złagodził polewając wszystkich wodą ze strażackiego węża. Zabawy było przy tym co niemiara. Popularnością cieszyły się nie tylko kąpiele wodne, ale i błotne. Uśmiech nie schodził karatekom z twarzy.

W czasie pobytów na basenie, maluchy szalały w wodzie. Między zabawami był też czas na trening – podwodne kopnięcia, uderzenia, a nawet kata heian shodan i nidan. Z kolei w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa tradycyjnie obejrzeliśmy film.

Bardzo emocjonujące okazały się pojedynki w przeciąganiu liny i mecze piłki nożnej na orliku. A wieczorami miały miejsce energiczne tańce na dyskotekach.

W sobotę wybraliśmy się do Osady Podegrodzie na grilla. Zjedliśmy tam pieczone kiełbaski, pośpiewaliśmy z senseiem Olkiem, który przygrywał na gitarze.

Wiele emocji dostarczyło nam wspólne oglądanie meczu Polska – Portugalia. Karatecy mocno kibicowali polskiej drużynie.

Pod koniec obozu część osób przystąpiła do egzaminów na kolejne stopnie uczniowskie. Wszyscy przeszli je pomyślnie.

Zakończeniem Letniej Akademii były niedzielne pokazy w parku miejskim. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, rodzicie tłumnie zgromadzili się wokół sceny. Karatecy przygotowywali się do nich cały obóz. Można było zobaczyć ładne, ciekawe prezentacje, nie tylko techniki karate, ale i nieco akrobatyki, a nawet śpiewu.

Jak to zwykle bywa, to co dobre, szybko się kończy. Sensei Paweł podziękował wszystkim za współpracę i udany obóz, a każdy karateka otrzymał złoty medal oraz dyplom za odwagę i wytrwałość w dążeniu do celu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

Dziękujemy za wsparcie i współpracę przy organizacji Letniej Akademii Karate:
– Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Niepołomicach,
– Stowarzyszeniu Rodziny Błogosławionego Adolfa Kolpinga
– Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach,
– Strażakom z OPS Niepołomice
– Niepołomickiemu Bractwu Rycerskiemu

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Gminy Niepołomice

 

[flagallery album=1 align=center]