Sensei Paweł Janusz w Japonii

 

Sensei Paweł Janusz, prezes Polskiej Unii Karate Tradycyjnego uczestniczył w wyjeździe do Japonii wraz z senseiem Włodzimierzem Kwiecińskim, prezydentem World Traditional Karate-Do Federation. Delegacja wybrała się do Kraju Kwitnącej Wiśni by wziąć udział w dwudniowych uroczystości pogrzebowych Chiyomaro Shimoda Sensei w świątyni Jodoji w Iwamizawa. Wyjazd trwał od 19 do 27 lutego 2024 roku, obejmując podróż do Sapporo, a następnie do Tokio.

Sensei Shimoda był pierwszym nauczycielem senseia Włodzimierza Kwiecińskiego. Głównym celem wyjazdu było uczczenie pamięci Senseia Shimody i podziękowanie za jego wkład w rozwój karate na świecie. Pobyt w Japonii był czasem refleksji, a także oddania zmarłemu hołdu i podziękowania za jego wkład w rozwój karate na świecie.

Po uroczystościach pogrzebowych sensei Włodzimierz Kwieciński i sensei Paweł Janusz udali się do Tokio, gdzie spotkali się z Masaru Kamino Sensei i Guji Ichiro Uechi, który specjalnie przyleciał z Okinawy. To wyjątkowe spotkanie okazało się niezwykle inspirujące i otworzyło przed nami nowe perspektywy.

W czasie pobytu w Japonii Sensei Paweł Janusz miał okazję do refleksji nad znaczeniem budowania autentycznych relacji w świecie karate. Budowanie relacji opartych na szacunku i zaufaniu jest fundamentem rozwoju w karate, a po tym wyjeździe to zdanie nabrało dla senseia Pawła jeszcze większego znaczenia.

Szacunek do swojego nauczyciela jest czymś fundamentalnym w karate. Przygoda senseia Kwiecińskiego i Shimody rozpoczęła się wiele lat temu. Choć przez długi czas się nie widzieli, ich relacja przetrwała, stanowiąc przykład dla nas wszystkich – podkreśla Paweł Janusz. Byłem dumny z senseia Kwiecińskiego, który jako mój nauczyciel dał tak dobry przykład. Rodzina zmarłego senseia Shimody była mu bardzo wdzięczna za przyjazd i okazany zmarłemu szacunek – dodaje sensei Paweł.

Udział w ceremonii pogrzebowej był dla senseia Pawła głębokim przeżyciem duchowym i cennym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w jego pamięci.

Japonia 2024