AKT najlepszym klubem w Polsce!

Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice została najlepszym klubem w Polsce! Wyróżnienie przyznano nam 17 lutego podczas corocznego plebiscytu PZKT. Ponadto, sensei Paweł Janusz został najlepszym szkoleniowcem młodzieżowców, sensei Michał Janusz najlepszym trenerem dzieci, a Wiktor Staszak najlepszym zawodnikiem 2017 roku!

Uroczystość była częścią zimowego Gasshuku, zorganizowanego w Dojo Stara Wieś od 14 do 18 lutego.

Tytuł najlepszego klubu otrzymaliśmy już trzeci rok z rzędu. Przyznano go za całokształt pracy na rzecz rozwoju karate tradycyjnego w 2017 roku (w szczególności za: ilość przeprowadzonych egzaminów na stopnie uczniowskie kyu, ilość indywidualnych licencji PZKT, liczbę osób uczestniczących w aktywnościach PZKT oraz liczbę startujących zawodników w imprezach PZKT).

Sensei Michał Janusz ponownie został najlepszym trenerem dzieci. Młodzi reprezentanci AKT w 2017 roku zdominowali podium najważniejszych imprez PZKT. W czasie V Pucharu Europy Dzieci, który zgromadził 600 zawodników z kilku państw, zdobyli 19 medali. Najlepsi byli też podczas Pucharu Polski Dzieci, w którym wystąpiło ponad tysiąc uczestników z 73 klubów Polski – wywalczyli 39 medali (zobacz wywiad z Michałem Januszem)

Równie dobrze wypadli młodzieżowcy. I właśnie za ich wyniki nagrodzono senseia Pawła Janusza tytułem najlepszego szkoleniowca. Rekordzistami okazali się Paweł Tomasik i Wiktor Staszak, którzy świetnie się spisali w najważniejszych zawodach – Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy w Rumunii oraz w międzynarodowych turniejach karate na Syberii i na Malcie. Paweł wywalczył 19 a Wiktor 18 medali. W sumie zawodnicy AKT zdobyli w 2017 roku we wszystkich kategoriach wiekowych aż 247 medali (mistrzostwa Europy – 12, Puchar Europy Dzieci – 19, Klubowe Mistrzostwa Europy – 4, Mistrzostwa Polski – 19, Puchar Polski Dzieci – 39, międzynarodowy turniej na Malcie – 4, międzynarodowy turniej na Syberii – 8, regionalne zawody we Wrocławiu, Warszawie i Bytomiu – 132).

Tytuł najlepszego zawodnika PZKT 2017 roku powędrował do Wiktora Staszaka. Jako debiutant i najmłodszy w historii reprezentant kraju został zwycięzcą IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym. Mimo młodego wieku, udowodnił, że należy do czołówki karate tradycyjnego na świecie. To niezwykle wszechstronny zawodnik, świetnie radzi sobie zarówno w kata (forma), jak i kumite (walka). Spośród 18 zdobytych przez niego medali aż 9 było złotych! (Wywiad z Wiktorem Staszakiem można przeczytać tutaj).

Najważniejsze ubiegłoroczne sukcesy Wiktora:
mistrz Europy w kata drużynowym i fuku-go młodzieżowców, mistrz Polski w kata drużynowym oraz fuku-go i kata indywidualnym młodzieżowców, wicemistrz Polski w en-bu mężczyzna/mężczyzna, brązowy medalista mistrzostw Polski w kumite drużynowym oraz kumite indywidualnym młodzieżowców, zwycięzca IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017, zdobywca II miejsca w Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego ORLEN 2017.

W zimowym Gasshuku uczestniczyła kilkuosobowa ekipa karateków AKT. Pod koniec zgrupowania odbyły się egzaminy. Miło nam poinformować, że Marta Pankowska zdała na 1 Dan. Gratulujemy!

Zajęcia podczas Gasshuku prowadzili: Ilija Jorga Soke 10 DAN (Serbia), założyciel i prezydent Światowej Federacji Karate Fudokan (World Fudokan Federation, WFF) i Nelson Carrion 7 DAN (Urugwaj) sekretarz generalny Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), dyrektor generalny i instruktor Instytutu Tradycyjnego Karate-do (Traditional Karate Do Institute, TKI). Koordynatorem Gasshuku był sensei Włodzimierz Kwieciński 8 DAN – prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego (PZKT), trener selekcjoner kadry narodowej PZKT.