Wyjazd na Okinawę

Iga Dumieńska zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice spędziła niemal dwa tygodnie na Okinawie. W wyjeździe zorganizowanym na początku sierpnia przez Polski Związek Karate Tradycyjnego uczestniczyło ponad 20 osób z Polski.

Jednym z głównych celów wyprawy był udział w historycznym I Międzynarodowym Turnieju Karate na Okinawie. Uczestniczyło w nim 1750 karateków z 50 krajów. Zawodniczka AKT wystartowała w kata w stylu Shuri-te kei/ Tomari-te kei.

Zawody były zorganizowane perfekcyjnie, wszystko dopracowano co do minuty. Turniej cieszył się ogromną popularnością w mieście, na każdym kroku wisiały plakaty informujące o wydarzeniu, trybuny były pełne ludzi – skomentowała Iga Dumieńska. Zmagania na macie były ciekawym doświadczeniem, jednak polskim karatekom ciężko było się przebić. Sędziowie mieli nieco inny system oceniania. Mimo, że nie zajęłam żadnego miejsca medalowego, cieszę się z udziału w tych zawodach – dodaje.

Polska delegacja przez dwa dni uczestniczyła też w seminarium prowadzonym przez wybitnych znawców tej sztuki walki z Japonii. – Nauczyliśmy się 4 nowych kata (forma) z tamtejszego stylu karate. Ciekawe były też treningi z przyrządami. Nakładaliśmy specjalne ciężarki na nadgarstki albo stopy, nosiliśmy dzbany, żeby wzmocnić uchwyt i wypracować stabilną pozycję – relacjonuje Iga.

Karatecy mieli także okazję zobaczyć sporo ciekawych miejsc na Okinawie. Zwiedzili miasto Naha, w tym jego największą atrakcję i chlubę – zamek Shurijo Castle – dawną siedzibę władców królestwa Ryūkyū. Trafili na lokalny festiwal tańczących bębniarzy. Korzystali z rajskich plaż. Delektowali się specjałami japońskiej kuchni. Co ciekawe, największą popularnością wśród mieszkańców cieszyła się wieprzowina.

To był niezapomniany wyjazd. Cieszę się, że miałam okazję poznać trochę obcej kultury, zobaczyć zupełnie inny świat i poznać jego przemiłych mieszkańców – przyznaje Iga.

Okinawa 2018