Spotkanie na Uniwersytecie Pedagogicznym

Sensei Paweł Janusz spotkał się 11 grudnia ze studentami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opowiedział im o karate, o tym jak harmonizuje się ono z japońską filozofią Budo oraz o ich wpływie na codzienne życie.

Istotą Budo jest samodoskonalenie, otwartość, szacunek do ludzi oraz otoczenia. Sensei Paweł przekonywał, że te wartości trzeba zaszczepić w dzieciach od najmłodszych lat, bo edukacja jest procesem, a my poprzez karate mamy ogromny wpływ na kształtowanie młodych pokoleń. Towarzyszyli mu karatecy AKT, którzy zaprezentowali przed zgromadzonymi pokaz.

Szef AKT zaznaczył też, że Budo to walka ze swoimi słabościami. Świetnym przykładem są karatecy z Domu Środowiskowego w Gruszkach (również obecni na spotkaniu), którzy mimo niepełnosprawności, trenują karate i codziennie starają się przekraczać swoje ograniczenia. Oni również wykonali widowiskowe pokazy.

Sensei Paweł przybliżył też historię Anety Zatwarnickiej – karateczki po amputacji, rąk, nóg i części twarzy. Jej pozytywne postawa i otwartość jest inspiracją dla innych. Aneta pokazuje, że nawet w obliczu tragedii, człowiek potrafi znaleźć w sobie siłę i energię, by przezwyciężyć wszelkie ograniczenia.

W spotkaniu uczestniczył Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Robert Stawarz, który podziękował karatekom za występy i wręczył im pamiątkowe certyfikaty.

Inicjatorem wydarzenia, które nosiło nazwę „Edukacja według Japońskiej Filozofii BUDO” był prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu Arkadiusz Nowak.

Spotkanie na Uniwersytecie Pedagogicznym