Rekordowy wynik AKT!

slider_ms

Światowy Festiwal Renesans Karate-do przeszedł do historii. Karatecy AKT Niepołomice-Kraków wywalczyli 45 medali (7 medali mistrzostw świata, 34 medale Pucharu Świata Dzieci i 4 medale mistrzostw Europy)! 2050 zawodników. 38 państw. 5 kontynentów. 14-15 października w największej hali w Europie – Tauron Arenie Kraków odbyły się zmagania najlepszych karateków świata.

Pod jednym dachem rozegrano Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016, XXIII Mistrzostwa Europy Karate Fudokan, Turniej Karate Koshiki Super Karatedo WGP oraz w Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym.

Impreza była wyjątkowa pod wieloma względami. Po raz pierwszy w historii w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele różnych stylów walki. Po raz pierwszy AKT Niepołomice-Kraków była współorganizatorem tak wielkiego przedsięwzięcia, a jej zawodnicy zdobyli rekordową liczbę medali. Po raz pierwszy też udało się ułożyć największą mozaikę sushi na świecie (20 mistrzów sushi, 36 godzin pracy, 56 tysięcy porcji – nowy rekord świata)!

Sensei Paweł Janusz – zawodnik, trener, koordynator Światowego Festiwalu Karate-do – „człowiek o tysiącu talentów”, jak określił go sensei Włodzimierz Kwieciński – podczas oficjalnego otwarcia został nagrodzony za olbrzymi wkład w organizację tego wydarzenia.

Mistrzostwa rozpoczęły się wyjątkowym pokazem. Aneta Zatwarnicka, która jeszcze dwa lata temu walczyła o życie, stanęła na macie i wraz z reprezentacją Polski wykonała pokaz kata hangetsu i krótki pokaz kumite. Potem sensei Paweł Janusz zaprosił wszystkich sportowców i kibiców do wspólnego wykonania uderzeń tzuki, dla Beaty Welfle, która walczy o życie i potrzebuje mocnego wsparcia. Kilka tysięcy ludzi stanęło i z mocnym okrzykiem wykonało 10 technik. Pokaz przygotował Paweł Janusz. Muzyka i aranżacja filmowa – Witold Kwieciński.

Przez dwa dni na 20 matach (12 na dużej hali, 8 na małej) zmagali się najlepsi karatecy z całego świata. Zawody były na bardzo wysokim poziomie technicznym, zdobyć miejsce na podium nie było łatwo. Rywalizacja była zacięta. O zwycięstwie czasami decydowała 1 dziesiąta punkta. W samym kata indywidualnym mężczyzn wystartowało 50 karateków. Droga do finału była więc długa.

Zawodnicy AKT osiągnęli świetny rezultat. Poprawili wynik ze Szwajcarii z 2014 roku (gdzie zdobyli 23 medale). W mistrzostwach świata mamy aż 6 złotych medali. Niezawodny Paweł Janusz, po raz trzeci w historii został mistrzem świata w kata indywidualnym i drużynowym (tym razem w składzie z Wiktorem Staszakiem i Konradem Irzykiem). Tytuł obroniły też Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał, które po raz drugi zdobyły złoty medal na mistrzostwach świata. Piękny występ zaliczyła Iga Dumieńska w kata indywidualnym stając na najwyższym miejscu podium. Bezkonkurencyjne były też drużyny enbu – Wiktor Staszak i Paweł Tomasik oraz Dawid Wnęk i Kacper Dumieński (szczegółowe wyniki poniżej).

Na wysokości zadania stanęli także nasi najmłodsi reprezentanci. Karatecy AKT w Pucharze Świata Dzieci wywalczyli aż 34 medale. Tygodnie ciężkiej pracy, zaowocowały bardzo dobrym rezultatem w Tauron Arenie Kraków. Jak dotąd to najlepszy wynik naszych młodych karateków w zawodach tej rangi.

Na medal spisali się nie tylko polscy sportowcy, ale i kibice, którzy współtworzyli klimat mistrzostw, szalejąc na trybunach. Dziękujemy za piękny doping i emocje, które udzielały się wszystkim. Najlepiej spisała się Dragosfera z Łodzi. Ekipa za świetne kibicowanie wygrała dla swojego klubu tatami.

Dopełnieniem zawodów była prawdziwa uczta podczas Sushi Party. 20 największych mistrzów sushi z Polski pracowało bez przerwy przez 36 godzin, by stworzyć kulinarne dzieło – największą na świecie mozaikę sushi (8 m na 8 m), przedstawiającą postacie dwóch karateków. Złożyło się na nią 56 tysięcy porcji. Tym samym pobiliśmy nowy rekord świata!

Przez dwa dni zawodów w korytarzach Tauron Areny Kraków można było wziąć udział w rozmaitych atrakcjach towarzyszących (warsztaty kaligrafii japońskiej, origami, konkursy sprawnościowe, ćwiczenia z mistrzami, zumba dla dzieci, animacje dla dzieci, masaże japońskie). Podczas akcji „Podziel się kilometrem” zorganizowanej przez PZU, dzieci wybiegały prawie 2 tysiące kilometrów, dzięki czemu PZU przekaże 20 tysięcy złotych na cele charytatywne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym Kraków Orlen 2016, fot. Adam Mruk
Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym Kraków 2016, fot. Maciej Datka

Zobacz relację z Mistrzostw Świata w TVP SPORT.

Dziękujemy wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji Światowego Festiwalu Karate-do, a w szczególności:
– karatekom i członkom AKT oraz rodzicom dzieci trenujących, którzy przez kilka dni ciężko pracowali, żeby zawody mogły sprawnie przebiegać,
– Polskiemu Związkowi Karate Tradycyjnego,
– Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego,
– Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie,
– Małgorzacie Juszczyk oraz grupie niezawodnych wolontariuszy z Gimnazjum w Niepołomicach,
– Zespołowi Pieśni i Tańca „Zagórzanie” za oprawę artystyczną
– mistrzom sushi oraz firmie Farutex Bidvest Polska za wsparcie i pomoc w organizacji Sushi Party,
– Fundacji Sport Support, twórcom programu Lider Animator – Obudź Swoje Ciało za wsparcie imprezy,