Podsumowanie 2022 roku

2022 rok dobiega końca. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w wiele różnych wydarzeń i aktywności. Kolejny, pełen wrażeń rok zapisał się na kartach historii naszej Akademii. A to wszystko dzięki zaangażowaniu karateków, rodziców i wszystkich sympatyków naszego klubu. Dziękujemy Wam, że jesteście z nami i wspólnie tworzymy piękne wspomnienia. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia 2022 roku.

NOWORCZNE SPOTKANIE
7 stycznia karatecy AKT wzięli udział w klubowym noworocznym spotkaniu.

OBÓZ ZIMOWY W OCHOTNICY GÓRNEJ
90 karateków trenowało i bawiło się z nami podczas naszych tegorocznych obozów zimowych w Ochotnicy Górnej. W Gorcach zorganizowaliśmy dwa turnusy – od 15 do 19 stycznia oraz od 19 do 23 stycznia.

FERIE W DOJO
Od 24 do 28 stycznia karatecy AKT wzięli udział w Feriach w Dojo w TAURON Arenie Kraków. Stacjonarny obóz przyciągnął 50 karateków, na których oprócz treningów karate czekało wiele innych atrakcji: wizyta w Go Jump, na ściance wspinaczkowej, w kinie oraz na basenie, a także rozmaite gry i zabawy.

WIOSŁOWANIE DLA WOŚP
29 stycznia karatecy AKT wzięli udział w próbie bicia rekordu Polski na ergometrze wioślarskim w ramach akcji Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pokonaliśmy w sumie dystans 8 km. Nad akcją w Krakowie czuwała Maria Sajdak – wicemistrzyni olimpijska z Tokio (2020) w wioślarstwie.

WINTER CAMP PUKT
Od 4 do 8 lutego zawodnicy AKT wzięli udział w pierwszym zimowym obozie Polskiej Unii Karate Tradycyjnego – Winter Camp w Ochotnicy Górnej, przygotowując się do rozpoczynającego się sezonu startowego.

KARATECY I PRZEDSZKOLE TYGRYSEK POMAGAJĄ UKRAINIE
Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice wspólnie z Fundacją Ruchu i Promocji Zdrowia, prowadzącą Przedszkole Sportowo-Taneczne Tygrysek organizuje w lutym i marcu prowadziła zbiórkę dla ludności Ukrainy oraz rozmaitą pomoc dla uchodźców przybywających do Niepołomic. Przedszkole Tygrysek oferowało bezpłatną opiekę dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Z kolei w Akademii Karate mogli oni bezpłatnie trenować karate.

EGZAMINY MISTRZOWSKIE DAN
Czworo naszych karateków przystąpiło do egzaminów mistrzowskich Dan, które odbyły się 5 marca 2022 w Dojo Stara Wieś. Anna Mleko i Joanna Musiał otrzymały promocję na 3 Dan, Dorota Luberda i Jan Janusz na 1 Dan.

KURS SĘDZIOWSKI PUKT
24-osobowa ekipa karateków z naszej Akademii szkoliła się podczas Kursu sędziowskiego Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, który odbył się 4-6 marca 2022 w Dojo Stara Wieś.

WRATISLAVIA CUP
12 marca we Wrocławiu odbyła się 15. edycja Międzynarodowego Turnieju dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Wratislavia Cup 2022. Zawodnicy AKT wywalczyli 75 medali (28 złotych, 20 srebrnych i 27 brązowych).

ZBIÓRKA DLA GAMBII
Rowery, które zebraliśmy w maju 2021 roku, w kwietniu 2022 w końcu dotarły do Gambii. Gambijscy uczniowie i sportowcy mogą dzięki temu szybciej docierać do szkół i na treningi. Zbiórkę „Podziel się z Afryką” prowadziliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Conviventia Mauri, które zadało sobie wiele trudu, by przetransportować rowery do Afryki. Gratulacje wspaniałej inicjatywy dla Stowarzyszenia z prezesem Markiem Sokołowskim na czele. Prowadzone akcje to kontynuacja współpracy z Gambią nawiązanej w 2018 roku, kiedy to sensei Paweł Janusz został Ambasadorem Sportu w Gambii.

MIDORIYAMA CUP
7 maja w Zielonej Górze odbył się Ogólnopolski Turniej Karate Midoriyama CUP. Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków wywalczyli w zawodach 42 medale (24 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych).

OPEN TRADITIONAL KARATE-DO WORLD CUP
Rewelacyjny wynik osiągnęli zawodnicy AKT podczas Open Traditional Karate-Do World Cup – międzynarodowych zawodów karate tradycyjnego (dla wszystkich kategorii wiekowych), rozegranych 27 i 28 maja we Wrocławiu. Karatecy AKT przywieźli ze sobą aż 110 medali oraz puchar dla najlepszego klubu zawodów.

MASTER COURSE
Liczna ekipa karateków AKT uczestniczyła w Master Course – międzynarodowym kursie mistrzowskim, który trwał od 29 do 31 maja 2022 w Dojo Stara Wieś.


MISTRZOSTWA POLSKI PUKT
118 medali i Puchar dla najlepszego klubu podczas Mistrzostw Polski PUKT rozegranych 11-12 czerwca w Lublinie. 45 krążków (18 złotych, 16 srebrnych i 11 brązowych) wywalczyli najstarsi zawodnicy AKT, w kategoriach od juniora młodszego do mastera. Z kolei aż 73 medale (30 złotych, 16 srebrnych i 27 brązowych) przywieźli najmłodsi wojownicy AKT.

EGZAMINY NA STOPNIE UCZNIOWSKIE W NIEPOŁOMICACH
15 czerwca przeprowadziliśmy egzaminy na stopnie uczniowskie w Dojo w TAURON Arenie Kraków. Przystąpiło do nich ponad 150 karateków.

EGZAMINY NA STOPNIE UCZNIOWSKIE W KRAKOWIE
24 czerwca blisko 200 osób przystąpiło w Akademii w Niepołomicach do egzaminu na wyższy stopień.

PIKNIK PRZY AKADEMII
Tegoroczne wakacje przywitaliśmy 25 czerwca na pikniku przy naszej Akademii w Niepołomicach wspólnie z drużyną karateków AKT Niepołomice-Kraków. Pokazy, pyszne jedzenie, tańce i zabawy towarzyszyły nam podczas całej imprezy. Dziękujemy za świetne spędzony czas.

19. LETNIA AKADEMIA KARATE
Od 28 czerwca do 3 lipca 70-osobowa ekipa karateków Akademii Karate Tradycyjnego Kraków-Niepołomice uczestniczyła w 19. Letniej Akademii Karate. Obóz odbył się w niepołomickiej podstawówce i tradycyjnie zbiegł się z początkiem wakacji.

OBÓZ LETNI W OCHOTNICY GÓRNEJ
Po raz drugi już do Ochotnicy Górnej wybraliśmy się latem. Ponad 80 karateków spędziło z nami wakacyjny obóz u podnóża Gorców. W pięknym otoczeniu przyrody trenowaliśmy od 5 do 10 lipca 2022.

SUMMER CAMP
Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków do Sianożęt wybrali się już po raz dziesiąty. Nad morzem spędzili 9 aktywnych dni, od 15 do 24 lipca 2022. W Summer Camp uczestniczyło blisko 300 osób. Byli z nami też karatecy z Klubu Karate Tradycyjnego Kumade – Toruń oraz zawodnicy kadry Polskiej Unii Karate Tradycyjnego.

ZGRUPOWANIE KADRY PUKT NAD MORZEM
Równolegle z Summer Camp w Sianożętach (od 15 do 24 lipca 2022) trwało zgrupowanie kadry Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Uczestniczyła w nim 15-osobowa ekipa karateków z naszego klubu.

GASSHUKU
30-osobowa ekipa karateków AKT przez 4 intensywne dni (12-15 sierpnia 2022) szkoliła się w Dojo Stara Wieś podczas Gasshuku zorganizowanego przez Polską Unię Karate Tradycyjnego. To najważniejsze tegoroczne międzynarodowe zgrupowanie, które zgromadziło 200 uczestników z 28 klubów w Polsce, a także karateków z Argentyny, Brazylii, Litwy, Czech i Ukrainy.

EGZAMINY MISTRZOWSKIE DAN
Czworo naszych karateków przystąpiło do egzaminów mistrzowskich Dan, które odbyły się 14 sierpnia 2022 w Dojo Stara Wieś podczas Gasshuku. Wiktor Staszak otrzymał promocję na 3 Dan, Zofia Tkaczewska, Amelia Kucharska oraz Piotr Ropka na 1 Dan.

ZGRUPOWANIE KADRY DZIECI
Od 16 do 19 sierpnia 2022 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś trwało zgrupowanie kadry dzieci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. 100 najmłodszych zawodników z kilkunastu klubów w Polsce (w tym 34 z naszej Akademii) przez 4 dni mocno trenowało, szlifując formę pod okiem doświadczonych instruktorów.

WAKACJE W DOJO
Wakacyjne aktywności zakończyliśmy Wakacjami w Dojo w TAURON Arenie Kraków. Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków zorganizowała w 2 turnusy Wakacji w Dojo (1-5 sierpnia i 22-26 sierpnia 2022) i wzięło w nich udział blisko 100 osób.

KARATECY Z NAJLEPSZYM STEKIEM
Jak się okazuje, karatecy z Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice nie tylko świetnie radzą sobie macie, ale też w kuchni! Nasza ekipa zwyciężyła konkurs grillowania steka podczas Grilla u Burmistrza, który odbył się 28 sierpnia w parku miejskim.

PAWEŁ TOMASIK W NINJA WARRIOR
30 sierpnia przy Akademii w Niepołomicach wspólnie śledziliśmy zmagania senseia Pawła Tomasika, który wystąpił w pierwszym odcinku Ninja Warrior Polska. Bezbłędnie pokonał cały tor przeszkód w pierwszej rundzie. I choć drugi tor udało mu się przejść tylko do połowy, to i tak zmagania dostarczyły nam prawdziwych emocji! Przeszkody były naprawdę trudne i wymagały nie lada sprawności.

POWOŁANIE NA MISTRZOSTWA ŚWIATA
18 września odbyła się w Niepołomicach uroczysta Gala wręczenie pakietów sportowych i powołań na Mistrzostwa Świat w Brazylii. Dziewięcioro zawodników z naszego klubu otrzymało powołanie do udziału w zawodach: Wiktor Staszak (senior), Paweł Tomasik (senior), Natalia Janusz (senior), Joanna Łyżwińska (młodzieżowiec), Dawid Nowak (młodzieżowiec), Oliwia Pękala (junior), Wiktor Janusz (junior), Mikołaj Fiertak (junior), Jan Janusz (kadet).

ZGRUPOWANIE KADRY PUKT
Koniec września i początek października był czasem weekendowych zgrupowań kadry PUKT w Niepołomicach przed Mistrzostwami Świata w Brazylii. Zawodnicy nie zwalniali tempa i mocno przygotowywali się do zbliżających się zawodów, trenując pod okiem senseia Pawła Janusza, Daniela Iwanka i Katrin Kargbo.

BRAZYLIJSKA NOC W AKADEMII
W sobotę 8 października w naszym niepołomickim Dojo spotkało się 80 karateków, by wspólnie się bawić podczas Brazylijskiej Nocy w Akademii. Wydarzenie było też okazją do wspólnego treningu, świetnej zabawy, dobrego jedzenia, ale też wsparcia wyjazdu 9 naszych zawodników na Mistrzostwa Świata w Brazylii!

PUCHAR MISTRZA WE WROCŁAWIU
8 października 2022 we Wrocławiu rozegrano XV Puchar Mistrza poświęcony pamięci Hidetaki Nishiyamy. Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków wywalczyli 39 medali (11 złotych, 10 srebrnych oraz 18 brązowych).

RONIN CUP W GŁUCHOŁAZACH
22 października 2022 w Głuchołazach odbył się Ronin Cup II – Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate Tradycyjnym. Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków wywalczyli aż 76 medali (24 złote, 22 srebrne oraz 30 brązowych).

MISTRZOSTWA ŚWIATA W BRAZYLII
Mistrzostwa Świata w Brazylii przechodzą do historii. Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice wywalczyli w Ameryce Południowej 28 medali (9 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych). Zawody rozegrano 21 października 2022 w brazylijskim Natal.

ZWIEDZANIE BRAZYLII
Po zakończonych zawodach w Brazylii zawodnicy zostali jeszcze przez 7 dni, korzystając z uroków pięknego Natal. Wybrali się m.in. na wycieczkę buggy po okolicznych wydmach oraz przejażdżkę jeepami i rejs statkiem. Zwiedzili też kilka pięknych brazylijskich plaż.

SPOTKANIE Z MEDALISTAMI Z BRAZYLII
11 listopada 2022 nasi karatecy spotkali się w Akademii w Niepołomicach z medalistami Mistrzostw Świata w Brazylii. Sensei Paweł Janusz opowiedział krótko o wyjeździe i przypomniał wyniki 9 reprezentantów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego – Wiktora Staszaka, Pawła Tomasika, Natalii Janusz, Joanny Łyżwińskiej, Dawida Nowaka, Oliwii Pękali, Mikołaja Fiertaka, Wiktora Janusza oraz Jana Janusza.

WRĘCZENIE PAKIETÓW NA ZAWODY W SŁOWENII
11 listopada w Akademii w Niepołomicach odbyło się uroczyste wręczenie orzełków i pakietów dla zawodników jadących na Puchar Europy i Mistrzostwa Świata w Słowenii.

PUCHAR EUROPY W SŁOWENII
Świetny start zaliczyli karatecy AKT podczas 2. Pucharu Europy ITKF rozegranego 17 listopada 2022 w Słowenii. Nasi zawodnicy wywalczyli w Kranjskiej Gorze 53 medale (18 złotych, 16 srebrnych oraz 19 brązowych).

MISTRZOSTWA ŚWIATA ITKF W SŁOWENII
7 medali (1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe) wywalczyli karatecy AKT na 21. Mistrzostwach Świata ITKF w Karate Tradycyjnym rozegranych od 17 do 20 listopada 2022 w Słowenii.

ZWIEDZANIE SŁOWENII
Przy okazji zawodów w Słowenii zawodnicy i kibice zwiedzili sporo pięknych miejsc: m.in. Kranjską Gorę, Jezioro Bled, Jezioro Jasna, skocznię narciarską w Planicy, centrum Lublany, jaskinię Postojną.

ANDRZEJKOWA NOC PRZEBIERAŃCÓW
W nocy z 26 na 27 listopada karatecy AKT bawili się podczas Andrzejkowej Nocy Przebierańców w Akademii w Niepołomicach.

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY
3 grudnia w Hali 100-lecia KS Cracovia w Krakowie zorganizowaliśmy nasz 17. Turniej Mikołajkowy w Karate Tradycyjnym. Wystartowało w nim pół tysiąca karateków z naszego klubu.

2.FESTIWAL KARATE-DO
Reprezentacja AKT wybrała się 10 grudnia do Lublina, gdzie odbył się 2. Festiwal Karate-Do dla osób z niepełnosprawnościami połączony z Międzynarodowym Turniejem Mikołajkowym Karate Tradycyjnego.W imprezie uczestniczyło 420 karateków z kilkunastu klubów PUKT, a także mocna ekipa zawodników z Wielkiej Brytanii oraz Litwy.

EGZAMINY NA STOPNIE UCZNIOWSKIE WNIEPOŁOMICACH
14 grudnia w Akademii w Niepołomicach ponad 100 karateków przystąpiło do egzaminów na stopnie uczniowskie.

EGZAMINY NA STOPNIE UCZNIOWSKIE WKRAKOWIE
15 grudnia w TAURON Arenie Kraków przeprowadziliśmy egzaminy na stopnie uczniowskie dla blisko setki karateków.

KURS MISTRZOWSKI
Karatecy AKT wzięli udział w Kursie Mistrzowskim PUKT, który odbył się od 16 do 18 grudnia 2022 w Dojo Stara Wieś.