Paweł Janusz ambasadorem sportu w Gambii

Sensei Paweł Janusz został ambasadorem sportu w Gambii. Do stolicy Gambii – Bandżul wyleciał 12 stycznia z misją propagowania karate w Afryce. Na miejscu spotkał się z władzami kraju, przedstawicielami środowisk sportowych, poprowadził też treningi dla tamtejszych karateków. Zaangażowanie senseia docenił minister sportu Gambii, mianując go ambasadorem.

Szef niepołomickiej Akademii Karate Tradycyjnego w Afryce spędził tydzień. Miał okazję porozmawiać z prezydentem Adamą Barrowem. Spotkał się też z pierwszą damą Fatoumatta Bah Barrow, z którą rozmawiał o współpracy i pomocy dla dzieci w Gambii. Razem z ministrem sportu Henrym Gomezem odwiedził szkoły i federacje karate. W Gambii jest ponad 20 klubów karate, w każdym trenuje od 30 do 100 osób.

Sensei poprowadził dwugodzinny trening dla ponad 100 karateków z Bandżul. Jeszcze dłużej trwały zdjęcia i rozdawanie autografów dla uczestników zajęć. Odwiedził też szkołę podstawową, do której uczęszcza 2 tysiące dzieci. Na stadionie narodowym spotkał się z przedstawicielami ministerstwa i środowisk sportowych oraz władzami gambijskiej federacji karate. Miał okazję pokazać im filmy z ostatnich mistrzostw świata karate w Polsce i przedstawić swoją wizję współpracy między państwami. Opowiedział o działalności niepołomickiej AKT oraz realizowanym przez klub systemie rozwoju sprawności od przedszkolaka do seniora.

W kolejnych dniach pobytu – niespodziewanie – został zaproszony na wizytę przez wiceprezydent Gambii Fatoumata Jallow Tambajang. – Niesamowita osoba. Poruszył mnie jej spokój, mądrość, szczerość, poświęcenie dla innych. Opowiadała o historii i ostatnich latach, które wyzwoliły Gambię od dyktatury. Bardzo dużo przeżyła, 7 lat spędziła w więzieniu – komentuje Paweł Janusz.

Podczas kolejnej wizyty u ministra sportu, na niepołomiczanina czekała następna niespodzianka. Henry Gomez mianował go ambasadorem sportu w Gambii. – To dla mnie duże wyróżnienie. Zostałem zaproszony na spotkanie po raz drugi. Było dużo emocji, minister długo opowiadał o swoich przeżyciach i nadziejach. Wspominał nawet rozmowę z Janem Pawłem II – skomentował sensei Paweł.

Na czym będzie polegać rola ambasadora sportu? Krótko mówiąc na wspieraniu wizji i misji ministerstwa sportu, promowaniu aktywności fizycznej wśród lokalnej społeczności i wspieraniu rozwoju gambijskich dzieci i młodzieży. W praktyce oznacza to częstsze wzajemne wizyty.

Sensei Paweł do Gambii wybrał się z własnej inicjatywy i na własny koszt. Zaznacza, że Gambijczycy, mimo ogromnej biedy, są niezwykle życzliwi i uśmiechnięci. Widzi duży potencjał w rozwoju wzajemnej współpracy.

Niebawem minister Henry Gomez przylatuje do Polski. Będzie gościł w niepołomickiej Akademii Karate. Przyjrzy się z bliska jak funkcjonują polskie kluby sportowe. Razem z szefem AKT omówią charakter dalszej współpracy.

Gambia 2018