Mistrzostwa świata w Kanadzie

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym w Kanadzie. Karatecy AKT obronili tytuły mistrzów świata i wywalczyli 9 medali (6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe). Zawody zorganizowano 26 i 27 października 2018 w St John’s.

Mistrzem świata w kata indywidualnym – po raz czwarty z rzędu – został Paweł Janusz. Ten sam tytuł wywalczył drużynowo (również po raz czwarty) tym razem z Wiktorem Staszakiem i Konradem Irzykiem. Szef AKT jest kadrze narodowej PZKT od 17 lat. Od 8 lat nie ma sobie równych.

Dziękuję tym, którzy wierzyli i kibicowali. Dziękuję tym, którzy mówili, że wystarczy. To jeszcze bardziej mnie motywuje. Wygląda na to, że tytuł mistrza świata indywidualny i w drużynie do 2020 roku zostaje u mnie” – przyznał Paweł Janusz. „Jestem wdzięczny za wszystkich pozytywnych ludzi, którymi się otaczam: Cały mój Team, dzieciaki, które teraz ciężko trenują przed pucharem świata na Litwie, wszystkie tygryski z przedszkoli, mocną ekipę osób niepełnosprawnych, którzy pokazują mi prawdziwe serce do treningu, wspaniałych ludzi, którzy odwiedzają naszą Akademię w Niepołomicach i Krakowie i wspaniałych instruktorów, kadrę zawodniczą AKT. Oni są dla mnie motywacją i mobilizacją. Dziękuję również za wspieranie naszego klubu przez Miasto i Gminę Niepołomice” – dodaje.

Indywidualnym mistrzem świata w kategorii młodzieżowców został Wiktor Staszak. Złoto wywalczył też w kata drużynowym seniorów z senseiem Pawłem Januszem i Konradem Irzykiem.

Mój plan na mistrzostwa świata zrealizowałem w 1/2. Zarówno indywidualnie jak i drużynowo w kata pokazaliśmy najwyższy poziom. W kumite i w fukugo przegrałem z samym sobą. Chaos, nie przemyślane akcje, niepotrzebne kary na przeciwnikach to nie był klucz do zwycięstwa. Wracam na mate z paroma wnioskami, które będę realizował na treningach” – stwierdził Wiktor.

Nasza żeńska drużyna kata (seniorki) w składzie: Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał po raz trzeci zdobyła mistrzostwo świata. Zawodniczki starują w niezmienionym składzie już od 11 lat i póki co są niepokonane.

Konrad Irzyk zdobył złoty medal w kata drużynowym seniorów wspólnie z senseiem Pawłem Januszem i Wiktorem Staszakiem. Z kolei w kata indywidualnym seniorów uplasował się na 3 miejscu.

„Cieszę się, że razem z senseiem Pawłem i Wiktorem obroniliśmy tytuł mistrzów świata. Dużą satysfakcję dało mi też miejsce na podium w kata indywidualnym seniorów” – stwierdził Konrad.

Iga Dumieńska zdobyła 3 medale podczas mistrzostw świata juniorów w Kanadzie. Złoto w kata indywidualnym i drużynowym oraz srebro w fukugo.

Jestem bardzo zadowolona ze swoich startów, co potwierdza, że ciężkie treningi przynoszą efekty. Uważam, że cała drużyna AKT spisała się na medal i pokazała najwyższy poziom. Najbardziej usatysfakcjonowała mnie obrona tytułu mistrzyni świata w kata indywidualnym” – podsumowała starty Iga.