Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii

7 medali (1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe) wywalczyli karatecy AKT na 21. Mistrzostwach Świata ITKF w Karate Tradycyjnym rozegranych od 17 do 20 listopada 2022 w Słowenii.

Zmagania w Kranjskiej Gorze trwały przez 3 dni – 2 dni eliminacji i 1 jeden dzień finałów. W zawodach wystartowało niemal 300 zawodników z 25 krajów. Reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, którzy niedawno wrócili z Mistrzostw Świata WTKF w Brazylii, w mistrzostwach w Słowenii wystąpili gościnnie.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Paweł Tomasik, który został Mistrzem Świata ITKF seniorów w jiyu kumite (złoto w tej samej konkurencji wywalczył również w Brazylii). Wicemistrzem Świata ITKF został z kolei Wiktor Staszak, który jedną z walk wygrał przed czasem w pięknym stylu zdobywając ippon (10 punktów). Jiyu kumite seniorów było najmocniej obsadzoną konkurencją zawodów – wystartowało w niej 36 zawodników z 16 krajów (każdy kraj mógł wystawić maksymalnie 3 zawodników w jednej konkurencji indywidualnej).

Duże brawa należą się też Wiktorowi Staszakowi, który otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika Mistrzostwa Świata ITKF w kategorii senior.

Podczas zawodów prezydent ITKF Gilberto Gaertner uhonorował pamiątkowym medalem dotychczasowych mistrzów świata ITKF. Wśród wyróżnionych znalazł się sensei Paweł Janusz, który swoje pierwsze mistrzostwo świata w kata indywidualnym zdobył w 2012 roku.