Mistrzostwa Europy i świata w Rumunii


Ekipa AKT wywalczyła dla Polski 12 medali podczas Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym oraz Mistrzostw Świata w Karate Fudokan. Zmagania odbyły się 4-5 listopada w Kluż-Napoka w Rumunii.

To była najważniejsza impreza tego roku. Nasi karatecy po raz kolejny udowodnili, że należą do czołówki europejskich i światowych rozgrywek.

W Mistrzostwach Europy wystartowało ponad 200 zawodników z 15 państw. W Mistrzostwach Świata Karate Fudokan ponad 1000 zawodników. W sumie w całym wydarzeniu spotkali się karatecy z 56 krajów.

Podczas rozgrywanych pierwszego dnia Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym, karatecy AKT zdobyli 8 medali (5 złotych, 1 srebrny, 2 brązowe).

Mistrzami Europy w konkurencji fukugo zostali Wiktor Staszak i Iga Dumieńska.

Złoty medal w kata drużynowym, trzeci raz z rzędu, zdobyły: Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał. Złoto w tej samej konkurencji wywalczyli też: Wiktor Staszak, Konrad Irzyk i Paweł Tomasik.

Świetny występ w kumite drużynowym zaliczyli: Paweł Tomasik (AKT Niepołomice), Dawid Rojowski (Kluczborski KK), Konrad Kardas (KS „Pszczółka” Wieluń), Damian Tomasik (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki). Paweł Tomasik i Dawid Rojowski, z powodu kontuzji kolegów, do finałowego pojedynku stanęli w dwójkę. Na starcie stracili więc 4 punkty. Szybko jednak nadrobili straty, po czym zyskali przewagę nad przeciwnikami i ostatecznie zdobyli mistrzostwo Europy.

Paweł Tomasik indywidualnie w kumite wywalczył też srebrny medal. Z kolei brązowymi medalistami zostali Konrad Irzyk w fukugo i Iga Dumieńska w kata indywidualnym.

W drugim dniu zmagań w Rumunii wystąpiliśmy gościnnie w Mistrzostwach Świata w Karate Fudokan. Ekipa AKT wywalczyła 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe).

Srebro w kumite drużynowym zdobyli: Wiktor Staszak, Konrad Irzyk i Paweł Tomasik. Wicemistrzostwo świata wywalczyli też Jan Bednarz i Jakub Szostak (w drużynie kata). Iga Dumieńska zdobyła dwa brązowe medale (drużynowo w kata i kumite).

Wyniki Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym
Złoty medal
– Wiktor Staszak (fukugo)
– Iga Dumieńska (fukugo)
– Katrin Kargbo, Joanna Musiał, Anna Mleko (kata drużynowe)
– Wiktor Staszak, Paweł Tomasik, Konrad Irzyk (kata drużynowe)
– Paweł Tomasik, Dawid Rojowski, Konrad Kardas, Damian Tomasik (kumite drużynowe)
Srebrny medal
– Paweł Tomasik (kumite)
Brązowy medal
– Konrad Irzyk (fukugo)
– Iga Dumieńska (kata indywidualne)

Wyniki Mistrzostw Świata w Karate Fudokan
Srebrny medal
– Jan Bednarz, Jakub Szostak, Huber Romaniak (KKKT) – kata drużynowe
– Wiktor Staszak, Konrad Irzyk, Paweł Tomasik – kumite drużynowe
Brązowy medal
– Iga Dumieńska, Agata Kańczukowska (Lubelski KKT), Paulina Tutka (Lubelski KKT) – kata drużynowe
– Iga Dumieńska, Katarzyna Goch, Agata Kańczukowska (Lubelski KKT), Paulina Tutka (Lubelski KKT) – kumite drużynowe