Mali wspaniali 2017

Program „Mali wspaniali” – adresowany do przedszkolaków, to kolejny ogólnopolski projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowany w 2017 roku przez AKT Niepołomice-Kraków.

Udział w treningach jest bezpłatny. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Objęto nim w sumie 20 tys. dzieci w 10 województwach.

„Mali Wspaniali” to inicjatywa Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 – Światowych Igrzysk Sportowych. Głównym partnerem projektu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego.

Przedszkolaki uczestniczą w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych, opartych na grach i zabawach ruchowych, uwzględniających elementy karate tradycyjnego.

Wszystko po to, by kształtować u najmłodszych nawyki związane ze zdrowym trybem życia. Program zakłada wspomaganie harmonijnego rozwoju organizmu dziecka – kształtowanie nawyków prawidłowej postawy ciała, wzbudzenie chęci do podejmowania aktywności fizycznej oraz racjonalnego odżywiania, a także rozwijanie poczucia własnej wartości.

Twórcy programu „Mali wspaniali” przygotowali zestaw gier i zabaw ruchowych, które pozwalają na wszechstronny rozwój dziecka. Maluchy poznają podstawowe elementy karate tradycyjnego – słownictwo, zarys historii i kilka bloków oraz technik. Program, oprócz aspektu sportowego, uczy dzieci zasad bezpieczeństwa, higieny, współpracy, troski o innych i zdrowej dyscypliny. Przygotowane zajęcia są też nieocenione jako profilaktyka wad postawy i innych nieprawidłowości w układzie ruchowym.

To bardzo ważne, żeby zachęcać dzieci do aktywności fizycznej od najmłodszych lat. Nasze zajęcia przynoszą maluchom wiele korzyści. Dzieci nadpobudliwe uspokajają się, dzieci nieśmiałe nabierają większej pewności siebie. Maluchy uczą się pokory, dyscypliny, wytrwałości i pracy w grupie. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie sporym problemem jest otyłość i mała aktywność fizyczna wśród najmłodszych. Musimy temu przeciwdziałać i zaszczepić w naszych dzieciach radość i chęć do sportu – podkreśla Paweł Janusz, szef Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków.