Kapitalny start w Pucharze Polski Dzieci!

Rekordową ilość 52 medali zdobyli najmłodsi zawodnicy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków podczas Pucharu Polski Dzieci. Zawody rozegrano 15 czerwca we Wrocławiu. Nasi mali wojownicy przywieźli 9 złotych, 18 srebrnych i 25 brązowych medali i 4 rok z rzędu był to najlepszy wynik wśród wszystkich startujących klubów z Polski.

Hala Sportowo-Widowiskowa Orbita zgromadziła tłumy młodych karateków. W zawodach wystartowało około tysiąca zawodników z niemal 60 klubów. Jeszcze przed rozpoczęciem startów, podczas wspólnej rozgrzewki karateków do walki mobilizował sensei Paweł Janusz.

Po raz pierwszy turniej rozegrano na 10 matach. Mimo to, sobota była dla młodych sportowców bardzo długa. Na hali spędzili 12 godzin.

Zdobyć medal na tych zawodach nie było łatwo. Karatecy reprezentowali bardzo wysoki poziom, a konkurencje były mocno obsadzone. Indywidualnie startowało w poszczególnych kategoriach nawet po kilkudziesięciu zawodników (aż 70 w kumite indywidualnym), a drużynowo – nawet 30 drużyn (np. w enbu). Trzeba więc było wygrać wiele pojedynków, żeby dojść do finału.

Przygotowania do startu rozpoczęły się na kilka miesięcy przed zawodami, a podczas ostatnich tygodni to była naprawdę ciężka praca. Dzieci trenowały od poniedziałku do niedzieli, po kilka godzin dziennie. Szlifowały formę kiedy inni odpoczywali – nawet w długie weekendy. Na ten sukces pracowali i zawodnicy i ich trenerzy. Do zawodów przygotowywał karateków głównie sensei Michał Janusz, a także sensei Paweł Janusz.

Tegoroczny PPD był bardzo wymagający i to nie tylko ze względu na wysoki poziom zawodów. Liczyło się przygotowanie techniczne i fizyczne, ale przede wszystkim mentalne. Zmagania trwały aż 12 godzin, a upalny dzień i ogrom zawodników na hali, nie ułatwiały startów. Gratuluję wszystkim świetnego występu, bo bardzo ciężko się przygotowywali. I chociaż nie wszyscy stanęli na podium, to widać u nich duży postęp. To na pewno zaprocentuje – skomentował Michał Janusz, trener kadry dzieci w AKT Niepołomice-Kraków.

Bardzo cieszy fakt, że nasz klub od wielu lat wiedzie prym na Pucharze Polski Dzieci. Zawodnicy AKT z roku na rok przywożą – z tych najważniejszych krajowych zawodów – coraz większą ilość medali (2019 – 51 medali, 2018 – 40 medali, 2017 – 39 medali, 2016 – 36 medali, 2015 – 13 medali, 2014 – 12 medali, 2013 – 20 medali, 2012 – 9 medali).

Jestem bardzo dumny z postawy naszego Teamu. Wspaniała atmosfera wśród dzieci i rodziców, mocne i trudne przygotowania do mistrzostw zaprocentowały świetnym wynikiem. Michał Janusz po raz kolejny udowodnił, że potrafi łączyć doświadczenie zawodnicze z rolą trenera, co nie jest takie proste i wymaga 100% zaangażowania. To daje mi siłę do pracy nad tym, żeby karate tradycyjne, już nie tylko w Polsce, ale i w świecie było coraz mocniejsze. Jestem spokojny o przyszłe lata – przyznał Paweł Janusz, szef niepołomickiej Akademii Karate.

Nasz klub reprezentowało 68 zawodników na co dzień trenujących w: Akademii w Niepołomicach, Dojo w TAURON Arenie Kraków oraz w sekcjach w Gdowie, Łapanowie, Trzcianie i w Krakowie (Bieżanów, Wicherkiewicza).

Dziękujemy rodzicom, którzy wspierali swoje pociechy i dowozili codziennie na treningi. Dziękujemy również coachom za opieką podczas zawodów, a także fotografowi Maciejowi Datce, który zadbał o świetną fotorelację z turnieju.

Wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu Miasta i Gminy Niepołomice.

Szczegółowe wyniki Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci w Tradycyjnym KARATE-DO WROCŁAW 2019
Złoty medal:
Kata indywidualne
Nadia Janiczek
Wiktoria Pędzich
Zuzanna Piątek
Krzysztof Baran
Izabela Datka

kumite
Justyna Jończy
Oliwia Pękala

enbu
Karolina Kosek, Wojciech Kochan

kata drużynowe
Justyna Jończy, Natalia Granna, Gabriela Baran (kata drużynowe)

Srebrny medal:
Kata indywidualne
Alan Falasa
Alicja Faszczowa
Mikołaj Janusz
Nikodem Stawiarski
Jan Męcner
Witold Waluś
Franciszek Fiertak
Jan Pękala
Natalia Granna
Klaudia Dziedzic
Oliwia Pękala
Bartłomiej Kochan

kumite
Gabriela Baran

enbu
Nadia Lis, Nikodem Stawiarski
Bartłomiej Kochan, Patryk Kosek
Aleksandra Nalepa, Bartłomiej Kochan

kata drużynowe
Zofia Fiertak, Nadia Lis, Mikołaj Janusz
Franciszek Fiertak, Adam Datka, Bartosz Datka

Brązowy medal:
Kata indywidualne
Zofia Fiertak
Nadia Lis
Wojciech Kochan
Natalia Ptaszek
Emilia Pacławska
Hanna Janusz
Justyna Jończy
Gabriela Baran
Kacper Raniszewski
Aleksandra Nalepa
Kinga Jaworek

kumite
Izabela Datka
Patryk Kosek

enbu
Mikołaj Janusz, Wojciech Kochan
Miłosz Wojtczak, Kacper Rusin
Wiktoria Pędzich, Miłosz Wojtczak
Jan Janusz, Hubert Mazur
Natalia Granna, Witold Waluś
Julia Gieras, Jan Pękala
Adam Datka, Bartosz Datka

kata drużynowe
Natalia Ptaszek, Nikola Janiczek, Blanka Grela
Karolina Kosek, Wojciech Kochan, Miłosz Wojtczak
Krzysztof Baran, Witold Waluś, Dawid Tuleja
Kuba Azierski, Jan Pękala, Mateusz Wojtas
Bartłomiej Kochan, Patryk Kosek, Jakub Ślusarczyk