Jubileuszowa Letnia Akademia Karate

15. Letnia Akademia Karate Tradycyjnego przeszła do historii. Przez 6 dni (26 czerwca – 1 lipca) 160 karateków przebywało w niepołomickiej podstawówce, gdzie trenowali, bawili się, szlifowali formę, technikę, ale i charakter.

Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice zorganizowała obóz już 15. rok z rzędu. Za każdym razem cieszy się on coraz większą popularnością. Adresowany jest głównie do najmłodszych karateków – mile widziane są już 5-letnie dzieci.

Obozowicze każdego ranka wybierali w okolice Parku Miejskiego na poranny rozruch. Był to czas, żeby się rozbudzić, dotlenić, poprzeciągać i dobrze zacząć dzień. Trenowali głównie na świeżym powietrzu. Sensei Paweł Janusz w czasie tego obozu duży nacisk kładł na szlifowanie podstaw, precyzję i detale, bez których nie można przejść na bardziej zaawansowany poziom. Wiele treningów było wspólnych, jednak często obozowicze dzielili się na grupy i kontynuowali ćwiczenia starając się wykorzystać wszystkie cenne wskazówki, jakie otrzymali.

Poza treningami był czas na integrację, wspólne gry, zabawy i mecze piłki nożnej na orliku, spacery po okolicy, wycieczki na lody, czy plac zabaw. Rozwijaliśmy się też twórczo. Wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych – w ruch poszły kredki i w efekcie powstało wiele ciekawych prac. Tworzyliśmy też ozdobne breloki. Wieczorami śpiewaliśmy przy dźwiękach gitary albo tańczyliśmy na dyskotece.

Wybraliśmy się też na basen, gdzie nie obyło się bez wodnych szaleństw, zabaw i oczywiście treningu w wodzie. W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa obejrzeliśmy film „Dobry Dinozaur”, a w Izbie Regionalnej posłuchaliśmy nieco o historii Niepołomic, zwiedziliśmy tamtejsze muzeum i na koniec zjedliśmy pyszne rogaliki wypiekane w tradycyjnym piecu.

Letnia Akademia przypadała na czas mundialu, mocno więc kibicowaliśmy polskiej reprezentacji.

Przedostatni dzień upłynął nam pod znakiem sportowych rozgrywek – Mali Wspaniali Orlik Cup! Skok w dal, przeciąganie liny, bieg sztafetowy, rzuty do kosza, pokaz sprawności gimnastycznej – to konkurencje, w których uczestniczyli nasi obozowicze. Dodatkowo, drużyny rozegrały mecze piłki nożnej. Na koniec podsumowano wszystkie konkurencje, zliczono punkty i wyłoniono zwycięskie ekipy.

Spora część karateków przystąpiła w czasie obozu do egzaminów na kolejne stopnie mistrzowskie.

Letnią Akademię zakończyliśmy 1 lipca piknikiem w Parku Miejskim w Niepołomicach. Na scenie w obecności wszystkich rodziców, osoby, które zdały egzaminy otrzymały nowe pasy. Następnie do zwycięzców rozgrywek sportowych Mali Wspaniali Orlik Cup powędrowały puchary i dyplomy. Każda ekipa miała też kilka minut na scenie, by zaprezentować pokaz dla rodziców. Gościliśmy także grupę osób niepełnosprawnych z Domu Środowiskowego w Gruszkach. Ich popisowy występ, przygotowany przez senseia Pawła Janusza, zrobił na publiczności duże wrażenie.

Po pokazach mogliśmy się posilić kiełbaskami z grilla oraz ciastami przygotowanymi przez rodziców. Do dyspozycji dzieci były dmuchane zamki, wata cukrowa, malowanie twarzy, pokazy baniek. A na zakończenie Katrin Kargbo poprowadziła energiczną zumbę.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację pikniku.

 

Letnia Akademia Karate 2018