Wyjazd do Chin

Paweł Tomasik, zawodnik AKT Niepołomice-Kraków, od 17 do 29 grudnia przebywał w Chinach, w ramach wymiany młodzieży „Śladami Karate”.

Wyjazd dla 12-osobowej ekipy zorganizował Polski Związek Karate Tradycyjnego na zaproszenie Związku Sztuk Walki „Białego Żurawia”. Celem programu jest integracja młodzieży związanej z karate tradycyjnym oraz poznanie unikatowej historii rozwoju karate tradycyjnego na świecie.

Przez kilkanaście dni pobytu trenowali z chińskimi mistrzami, spotykali się z przedstawicielami tamtejszych władz, zwiedzali szkoły, świątynie i miejsca, z których wywodzi się kung fu.

Poznawali nie tylko kulturę Chin, ale i bogactwo chińskich potraw (ślimaki, krewetki, kalmary, ośmiorniczki, kulki ryżowe…). Byli też u mistrzów ceremonii parzenia herbaty.

– Jestem bardzo zadowolony z tej wyprawy, choć była intensywna. Codziennie trenowaliśmy i dużo zwiedzaliśmy – stwierdził Paweł Tomasik. – Uczyliśmy się tradycyjnych elementów ceremonialnych chińskich sztuk walki i podstawowych układów ręcznych – dodaje. Jak przyznaje, duże wrażenie zrobiła na nich wizyta w Quanzhou. Zwiedzili południowy Shaolin, kolebkę kung fu. Urządzili tam pokaz dla przedstawicieli szkoły Shan Wai Shan mistrza Zhang Xiaofeng.

Gościli też w Xiamen oraz w Yongchun i okolicach. Zwiedzili m.in. historyczną salę systemu Białego Żurawia, muzeum Mintaiyuan, zabytkowe domy kultury Min i pracownię tradycyjnej chińskiej kaligrafii.

Paweł wrócił bogatszy o nowe znajomości, które nawiązał z zawodnikami z Malezji.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu.